Montaż
Podwieszane sufity montaż

Montaż sufitu podwieszanego
Montaż sufitu podwieszanego jest technicznie prosty.

Aranżacje
Podwieszane sufity aranżacje

Aranżacje sufitu podwieszanego
Podwieszane sufity - aranżacje kształtujące wnętrze

Projekty
Podwieszane sufity projekty

Projekt sufitu podwieszanego
Pomysły na projekty sufitu podwieszanego

Podwieszane sufity kasetonowe

Podwieszane sufity kasetonowe wykonywane są z różnych kasetonów. Mamy do wyboru fakturę i wzór kasetonu. Na podwieszane sufity kasetonowe najczęściej używane są kasetony gładkie (kwadratowe 60 x 60 cm lub prostokątne 60 x 120 cm, ale występują także inne wymiary) oraz perforowane (z otworami pochłaniającymi dźwięki). Sufity podwieszane mogą być zrobione także z kasetonów gipsowych lub podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, z gipsu obłożonego kartonem. Niektóre kasetony laminowane są od spodu włókniną, dzięki której lepiej izolują dźwięki poprzez sufit podwieszany.


Sufity podwieszane możemy robić z kasetonów wełnianych kwadratowych lub prostokątnych. Takie kasetony pokryte są specjalną powłoką z wełny mineralnej lub szklanej pochłaniającą zanieczyszczenia. Sufit podwieszany z tych kasetonów nie ulega tak szybko zabrudzeniu, ale jak nam się to przydarzy to bardzo łatwo je wyczyścić. Wełna doskonale wygłusza hałas.


Innym rodzajem kasetonów stosowanych na sufity podwieszane są kasetony wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej malowanej proszkowo. Dobre właściwości akustyczne kasetonów metalowych na sufity podwieszane uzyskuje się przez ich odpowiednie dziurkowanie, czyli perforację. Kasetony metalowe na sufity podwieszane to zwykle kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm.


Wszystkie kasetony na sufity podwieszane mają grubość od 8 do 31 mm i ich wielka różnorodność daje mnóstwo możliwości wykonania sufitu podwieszanego.


Podwieszane sufity kasetonowe mocowane są na trzech rodzajach rusztów, które od rusztów przeznaczonych do sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych różnią się ukształtowaniem profili konstrukcyjnych: kasetony układa się pomiędzy nimi bez dodatkowych łączników. Od kształtu profilu konstrukcyjnego sufitu podwieszanego zależy też, czy kaseton będzie wyjmowany z sufitu podwieszanego, czy mocowany na stałe.


Profile konstrukcyjne i krawędzie kasetonów mogą być ukształtowane tak, by tworzyć gładki sufit podwieszany z jednolitą powierzchnią bez widocznych połączeń. W innych rozwiązaniach profil konstrukcyjny sufitu podwieszanego może pozostać widoczny.


Ruszt podwieszanego sufitu kasetonowego ma regularne wymiary dostosowane do płyt wypełniających sufit podwieszany. Są one wykonane ze sprasowanej wełny mineralnej, metalu lub drewna. Płyty z wełny pokryte są tynkiem o różnorodnej fakturze, natomiast płyty metalowe i drewniane pokrywa się powłokami malarskimi. Elementami wypełniającymi kasetonowy sufit podwieszany mogą być też płyty mineralne, z tworzyw sztucznych, elementy gipsowe oraz rastrowe. Podwieszane sufity kasetonowe nie wymagają dodatkowego wykończenia.


W razie uszkodzenia płyty lub naprawy instalacji przebiegającej pod stropem pojedyncze elementy można łatwo zdemontować i ponownie założyć na sufit podwieszany.