Montaż
Podwieszane sufity montaż

Montaż sufitu podwieszanego
Montaż sufitu podwieszanego jest technicznie prosty.

Aranżacje
Podwieszane sufity aranżacje

Aranżacje sufitu podwieszanego
Podwieszane sufity - aranżacje kształtujące wnętrze

Projekty
Podwieszane sufity projekty

Projekt sufitu podwieszanego
Pomysły na projekty sufitu podwieszanego

Montaż sufitu podwieszanego

Remontując lub wykańczając mieszkanie, coraz więcej osób decyduje się na wykonanie sufitu podwieszanego. Sufity podwieszane montowane są zwykle w łazience, salonie, przedpokoju. Sufity podwieszane ukrywają nieestetyczne instalacje. Zamontowane oświetlenie na suficie podwieszanym nada każdemu pomieszczeniu nowoczesny charakter.


Montaż sufitu podwieszanego polega na zamocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do konstrukcji nośnej, składajacej się z wieszaków, łaczników oraz kształtowników, które umożliwiają ustawienie powierzchni sufitu podwieszanego w żądanej formie.


Montaż sufitu podwieszanego powinniśmy rozpocząć od wyznaczenia linii przebiegu, do której montowane będą profile przyścienne. Zalecana minimalna odległość płaszczyzny sufitu podwieszanego od stropu musi wynosić przynajmniej 45 mm. Linia przebiegu montażu sufitu podwieszanego nadaje przyszły kształt zabudowy sufitu. Sufit podwieszany niekoniecznie musi być płaszczyzna równoległą do podłogi.


Po wyznaczeniu linii przebiegu możemy dalej kontynuować montaż sufitu podwieszanego. Teraz możemy montować profile przyścienne. Profile podkleja się taśmą akustyczną i montuje do wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu. Brak taśmy akustycznej przy montażu sufitu podwieszanego spowoduje, że w przyszłości bedą przenoszone dzwieki z innych sąsiadujacych pomieszczeń.


Sufit podwieszany podtrzymywany jest przez wieszaki kotwowe. Mocuje się je do stropu przy pomocy metalowych kołków sufitowych. Odstępy i rozstaw wieszaków zależą od rodzaju i ciężaru jaki będzie miał sufit podwieszany. Skomplikowany kształt i ciężka zabudowa sufitu podwieszanego wymagają odpowiednio większego zagęszczenia wieszaków.


Wysokość zawieszenia sufitu podwieszanego reguluje się przy pomocy wieszaków, a dokładnie sprężyny do wieszaków kotwowych. Spreżyny dostosowuje się do rodzaju istniejącej lub planowanej instalacji, np. klimatyzacji, wentylacji lub oświetlenia.


Po wstępnym przygotowaniu sufitu, montaż sufitu podwieszanego może przejść do kolejnego kroku. Teraz czas na montaż profilu głównego do wieszaków kotwowych w odstępach i rozstawie określonym umiejscowieniem wieszaków. Profil główny rozmieszczany jest standardowo co 90 cm, ale należy go dostosować do wagi jaką ma sufit podwieszany. Nastepnie do profilu głównego sufitu podwieszanego montuje się profil nośny w rozstawie co 40 cm. Miejsca gdzie krzyżują się oba profile łaczy się za pomocą łacznika krzyżowego do profili. Właśnie w taki sposób powstaje dwupoziomowa, metalowa konstrukcja sufitu podwieszanego.


Montaż sufitu podwieszanego nie dobiegł jednak jeszcze końca. Teraz pomiedzy profilami możemy ułożyć wełnę mineralną, a następnie przystąpić do przykręcania płyty gipsowo-kartonowej. Płyty gipsowo-kartonowe mocuje sie w układzie prostopadłym do profili przy pomocy wkrętów w rozstawie maksymalnie co 17 cm. W pomieszczeniach, w których może wystąpić większe natężenie wilgoci (łazienka, kuchnia), lepiej użyć płyty gipsowo-kartonowej impregnowanej. Impregnowana płyta gipsowo-kartonowa na sufity podwieszane w wilgotnych pomieszczeniach wystepuje zazwyczaj w kolorze zielonym.


Montaż sufitu podwieszanego kończy zaszpachlowanie spoin miedzy płytami gipsowo-kartonowymi za pomocą masy szpachlowej. Teraz należy już tylko pomalować nasz sufit podwieszany.


Do montażu sufitów podwieszanych dobrze jest używać gotowych rozwiazań systemowych. Tutaj mamy gwarancję, że wszystkie elementy składowe montowanego sufitu podwieszanego będą do siebie idealnie pasowały i bedą ścisle do siebie przylegały. Montaż sufitu podwieszanego opartego na gotowych systemach da nam gwarancję, że taki sufit podwieszany będzie długo nam służył i zapewni nam bezpieczeństwo konstrukcji.


Montaż sufitu podwieszanego wymaga zakupu profili, taśmy akustycznej. Do montażu sufitu podwieszanego bedą także potrzebne wieszaki, wkręty oraz płyty gipsowo-kartonowe. Płyty na montaż sufitu podwieszanego dostepne są w róznych kolorach. I tak na przykład są standardowe płyty gipsowo-kartonowe w kolorze szarym, impregnowane płyty gipsowo-kartonowe w kolorze zielonym oraz ogniochronne płyty gipsowo-kartonowe w kolorze czerwonym.


Montaż sufitu podwieszanego zmienia wizualizację wnętrza, pozwala optycznie kształtować przestrzeń. Odpowiednio zamontowany sufit podwieszany może nie tylko obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie, ale również sprawić wrażenie, że niskie wnętrze zostanie optycznie podwyższone.